Ajurveda žino, kaip gyventi be streso

© Lietuvos žinios

Aistė MASIONYTĖ

aistes@lzinios.lt

Pasak Ajurvedos specialistės, gydytojos Astos Keturkienės, norėdami išvengti ar atsikratyti streso, turėtume atkreipti dėmesį į savo konstitucinį tipą – došą, atitinkamai maitintis bei medituoti. Labai svarbu ir tai, ką mąstome, kaip sugebame išvalyti proto toksinus.

Pasak A. Keturkienės, mūsų psichikai kenkia daugybė dalykų, bet vienas pagrindinių – kad nesinaudojame savo intelektu. O intelektas pagal Ajurvedą – tai ne informacijos kaupimas, galėjimas atsakyti į klausimus, kuri upė ilgiausia pasaulyje ir ir pan., bet dvasinės žinios, gebančios kontroliuoti penkių juslių valdomą protą. . “Jeigu taikytume daugiau dvasinių praktikų, mums reikėtų mažiau alkoholio ir kitų proto kvaišalų, neprarastume energijos, daugiau jos liktų geriems darbams”, – pabrėžė A. Keturkienė.

Dar viena problema – kad nuo vaikystės nesame išmokyti atsikratyti neigiamų emocijų. Dar daugiau – dažnai net nesuteikiame sau teisės jų jausti – pykti, bijoti ir pan.

“Gerai žinome, jog reikia išvalyti kūną, pašalinti iš jo tai, kas nereikalinga. Emocinis kūnas, kaip ir fizinis, irgi prašosi išvalomas. Didelė bėda, kad šeimas kuria daug emocinių problemų turintys žmonės. Tada išeina dviejų neįgaliųjų tango. O kai neatsikratę neigiamų vaikystės emocijų žmonės sukuria šeimą, jie nemoka elgtis ir su savo vaikų neigiamomis emocijomis”, – vardijo gydytoja.

Pasak A. Keturkienės, mes labai daug galvojame apie rezultatus ir kaip jų pasiekti, stresuojame dėl to. Deja, nejaučiame ryšio su Dievu, netikime, kad mes Jam rūpime ir kad Jis spręs mūsų problemas.

“Tačiau kiekviena situacija mums duodama iš meilės. Tam, kad kažką suvoktume ir išmoktume. Svarbu įsisąmoninti, kad tai, kas su mumis vyksta, yra dėsninga ir teisinga, o ne kažkokia nuobauda”, – sakė pašnekovė.

Lenktyniniai žirgai

Ji pabrėžė, kad gyvenant aršios konkurencijos laikais, mums vis sunkiau išlaikyti gerą dvasinę savijautą. Mat esame tarsi kokie lenktyniniai žirgai, privalome ir gerai pasirodyti, ir gražiai atrodyti. Norėdami išlikti ir visur suspėti, vartojame daug stimuliatorių. Kava, energiniai gėrimai taip įjautrina, kad vakare nebeužmiegame. Dirgina ir dažnas televizijos žiūrėjimas, – juk neretai tai nepaskatina dvasingiau pažvelgti į pasaulį, nesuteikia vilties. Priešingai, kelia įtampą, baimę, nesaugumą.

Papildomą stresą kelia itin didelis dėmesys išorei – figūrai, raukšlėms, drabužiams, kažkieno nustatytiems amžiaus standartams. “Per daug dėmesio skiriant išorei, susitelkus į tai, kaip ką nors gauti, o ne duoti, skatinamas klaidingas ego. Juk tikroji mūsų prigimtis yra davimas. Ir duoti nėra sunku. Kartais žmonės skundžiasi, jog tam neturi pinigų. Bet pagalbai pinigai ne visada būtini. Pavyzdžiui, galima padėti seneliams susitvarkyti namus ar parnešti jiems maisto iš parduotuvės. Kartais užtenka tik pakalbėti, pasimelsti už kažką, – tai tikrai nieko nekainuoja. Galvodami apie kitus atsitraukiame nuo savo problemų”, – vardijo A. Keturkienė.

Depresija ir dėkingumas

“Dabar daug kalbama apie depresiją. Reikėtų pasakyti, kad ja serga geri žmonės. Kita vertus, ligą paskatina dėkingumo už tai, ką turime, nejautimas. Tikrai tiek nesirgtume, jei nebūtume amžinai nepatenkinti, kad kažkas kažko nedavė, kaip nors nuskriaudė. Kaip tik turime ieškoti, dėl ko galėtume būti dėkingi, tada nebus tiek depresijų. Įvykus kokiai nors nelaimei, pavyzdžiui, sudaužius automobilį ar susižeidus, matome vien tai, kas mums nutiko. Bet nepagalvojame, kad avarijos metu galėjome žūti ar net patys kažką užmušti. Jeigu žmogus tikės ir pasitikės Dievu, jis bus tikras, kad Dievas žino, kaip jam yra geriau. Taip išvengsime papildomo streso”, – patarė A. Keturkienė.

Pagal došas

Remiantis Ajurveda, visi žmonės, atsižvelgiant į tai, kuriam iš trijų konstitucinių tipų (došų) jie priklauso, skirtingai reaguoja į išorės dirgiklius.

“Sausojo tipo, arba Vata došos atstovų psichika yra nestabiliausia. Šiems žmonėms būdingas didelis nepastovumas, nuotaikų kaita. Jie turi polinkį į depresiją, net savižudybes, o taip pat – ir į priklausomybes, dažnai jaučia nerimą. Tai atsispindi net sapnuose: žmonės kažkur bėga nepabėga, kažkas juos dusina, smaugia, dažnai pabundama nuo stipraus širdies plakimo”, – vardijo A. Keturkienė.

Karštojo tipo – Pita došos – atstovai yra labai impulsyvūs, ugningi. Jie labai ambicingi, bet gali būti ir kerštingi. Šie žmonės labai greitai reaguoja į kieno nors žodžius, – tuoj pat parausta, ką nors pasako gerai nepagalvoję, paskui gailisi. Pita došos atstovai yra darboholikai, lyderiai, bet kartu ir kritikai. Mėgdami kritikuoti kitus, patys nemėgsta būti kritikuojami, o tai irgi provokuoja konfliktus. Net ir sapnuose šie žmonės su kažkuo mušasi, kovoja.

Pasak A. Keturkienės, Kapha došos, arba šlapiojo, kaupiančiojo tipo žmonės yra atspariausi dirgikliams. Ir išoriškai, ir vidujai jie gan ramūs, tik turi polinkį įsižeisti. Kapa došos atstovų sapnai yra labai gilūs, dažnai jie net neprisimena, ką sapnavo. Šie asmenys yra taikūs, o jų ryšys su Dievu tvirčiausias iš visų konstitucinių tipų atstovų. Be to, jie amortizuoja, sušvelnina kitų tipų žmonių emocijas. Tad jei poroje vienas žmogus priklauso kapa došai, o kitas yra vata ar pita došos, išeina puikus derinys.

Maisto parinkimas

Anot A. Keturkienės, žinodami savo konstitucinį tipą, turėtume atitinkamai ir maitintis. Kaip jau minėta, maistas turi įtakos mūsų protui, formuoja mintis. Pasak Ajurvedos, smurtiniu būdu gautas maistas, konservuoti bei šaldyti produktai, kava, juoda arbata, alkoholis sukelia neišmanymo, vulgarumo bei tamsumo, nusivylimo gyvenimu jausmus. O štai vartodami riešutus, daržoves, sėklas, pieno produktus, grūdus, ankštinius skatiname išmintį ir ramybę, meilę ir kūrybingumą.

“Jei Pita došos – ugniniai žmonės – valgys kaitinantį, aštrų, marinuotą, konservuotą maistą, gers alkoholį, kavą, savo neigiamus bruožus jie tik paaštrins, jų reakcijos į aplinką bus dar greitesnės ir intensyvesnės.

Jei sausojo tipo – Vata došos – atstovai valgys sausą, šaltą, neriebų, bedruskį maistą, ir dar, neduok Dieve, badaus, jų reakcija į aplinkos dirgiklius taps dar aštresnė….

Jei šlapiojo, kaupiančio tipo – Kapha došos – žmonės valgys riebų maistą, jie taps labai aptingę, abejingi aplinkai, verčiau pamiegos nei spręs problemas. Kitiems jie sukels neigiamą reakciją, nes aplinkiniams užklius niekuo nesidomintis žmogus. Be to, būdami iš prigimties taupūs, kapa došos atstovai gali tapti šykščiais, net terorizuoti aplinkinius, šeimynykščius, kad jie esą netaupo. Netinkamai maitindamiesi jie tampa dar labiau įžeidūs, nes dar labiau kaupia nuoskaudas”, – vardijo Ajurvedos žinovė.

Meditacijų skirtumai

Nors kai kurie dalykai tinkami tik tam tikrų došų atstovams, bet yra ir tokių, kurie padeda visiems. Pavyzdžiui, visų tipų žmonėms nuraminti tinka meditacija.

Tiesa, neramaus proto – Vata došos – atstovams sunku medituoti įprastoje sėdimoje ar gulimoje pozoje. Mat jiems nuolat trukdo mintys apie atliktinus darbus ir reikalus. Tokiems žmonėms reikėtų aktyvesnės meditacijos, pavyzdžiui, susijusios su judesiu – šokiu ar bėgimu. Galima medituoti dainuojant ar giedant giesmes, meldžiantis.

O štai Kapha došos žmonės medituoja labai gerai ir greitai. Tik kyla pavojus, jog jie užmigs bemedituodami, mat moka puikiai atsipalaiduoti. Todėl meditacijos metu jiems rekomenduojama ne gulėti, o sėdėti.

Pita došos atstovai  yra racionalūs. Patikėję meditacijos nauda jie geba susikaupti ir giliai medituoti.

Kiti būdai

Anot A. Keturkienės, protą gerai išvalo ir kvėpavimo pratimai – pranajama. Labai vertingi yra ajurvediniai masažai,ypač, su Shirodhara, nes jie mažina nervingumą, įtampą, atpalaiduoja.Jogos asanos šalina galvos smegenis maitinančių energinių kanalų blokus irdidna dėmesio koncentraciją, padeda harmonizuoti visų septynių čakrų veiklą.. Naudinga ir aromaterapija, mantrų arba giesmių klausymas, o jei tai ne prie širdies – puikiai tinka klasikinė muzika. Taip pat verta apriboti televizijos žiūrėjimą, o ypač kovinių, smurtinių, gašlių filmų.

Norint gražesnio, malonesnio gyvenimo, vertėtų glaustis prie šviesių žmonių. Juk ir lietuvių liaudies išmintis sako: su kuo sutapsi, tuo pats tapsi.

Ir dar: ramybės, geros atminties ir darbingumo labui svarbu laikytis dienos režimo, – iki 22 valandos gultis, iki 6 valandos keltis.